Aktualności Aktualności

Drzewa przyciągają pioruny...

W ostatnich tygodniach można było zaobserwować na terenie Nadleśnictwa Wieluń efekty niszczącego działania burz

Okres wiosenno - letni jest okresem wzmożonego zagrożenia ze strony szkodotwórczych dla lasu czynników abiotycznych takich jak: pożary, wiatry, ulewne deszcze, susze oraz wyładowania elektrostatyczne - pioruny.

W ostatnich tygodniach można było zaobserwować na terenie Nadleśnictwa Wieluń efekty niszczącego działania burz w postaci pojedyńczych rozerwanych drzew z odartą korą  powstających po uderzeniach pioruna oraz kilku - kilkunastoarowych powierzchni z zamierającymi drzewami. Statystycznie najczęściej pioruny uderzają w dęby, sosny oraz drzewa z popękaną, głęboko rzeźbioną korą, w której szczelinach chętnie rozwijają się mchy i porosty kumulujące bardzo duże ilości wilgoci, co sprzyja powstaniu korzystnej dla pioruna jonizacji powietrza.Dodatkowo zaobserwować można, iż drzewa z popękaną, grubą korą odnoszą większe szkody od uderzenia pioruna niż drzewa o gładkiej korze.

Pioruny mogą wywoływać również pożary lasu, które w połączeniu z silnym wiatrem towarzyszącym burzą znacząco zwiększają tempo rozprzestrzeniania się ognia wywołują pożary ogarniające często duże powierzchnie leśne.

Wybierając się do lasu należy pamiętać, że drzewa zwłaszcza te rosnące pojedyńczo są najgorszą kryjówką, która w żadnym razie nie gwarantuje bezpieczeństwa,

________________________

1. dr inż. Ewa Zaraś-Januszkiewicz